Czy sodowanie może odbywać się na sucho?

Sodowanie jest bardzo bezpieczną i skuteczną metodą czyszczenia ciśnieniowego. Specjalna maszyna, która jest używana do tego celu, może wyrzucać czyściwo nawet z prędkością ponad 900 km/h. Jaki jest skład substancji czyszczącej? Jest ona mokra czy sucha? Czytaj w naszym artykule. 

Sodowanie może się odbywać w kilku różnych trybach. Najczęściej stosuje się metodę czyszczenia na sucho, metodę hydrodynamiczną oraz za pomocą mieszanki wody i czyściwa w proporcjach jeden na jeden. Ostatnia nie wymaga podłączania węża strumieniowego do ujęcia wody, jednak metoda hydrodynamiczna jest stosowana częściej.

Sodowanie na sucho polega na wyrzucie mieszanki sody oczyszczonej (NaHCO3) z powietrzem. Zastosowana soda jest jednorodną substancją w postaci granulek, które nie odbijają się w zetknięciu z czyszczona powierzchnią, lecz eksplodują na niej, rozbijając cząstki zanieczyszczeń. To dzięki temu proces czyszczenia jest tak skuteczny. Pozostałości po sodowaniu na sucho usuwa się wodą, w której soda się rozpuszcza. Wystarczy delikatnie przemyć czyszczoną powierzchnię. 

 

Kiedy stosuje się sodowanie na sucho? 

Sodowanie jest bezpieczne dla powierzchni, dlatego można je stosować do wielu materiałów i części, również tych delikatnych wykonanych z drewna czy gumy. Metoda nadaje się do czyszczenia elewacji, obiektów stalowych, aluminiowych, ceramicznych, plastikowych. Szczególnie polecana jest tam, gdzie nie jest wskazane użycie wody, na przykład przy przedmiotach i obiektach zbudowanych z drewna. Często stosowana jest na powierzchniach lakierowanych i farbowanych. Skutecznie usuwa nawet stare zabrudzenia, zanieczyszczenia przemysłowe i środowiskowe oraz wiele innych. 
Soda jest substancją nietoksyczną, nawet przy zastosowaniu wewnętrznym w organizmie człowieka. Sodowanie na sucho, pomimo pojawiającego się pylenia, nie jest groźne nawet dla osób zawodowo związanych z tą metodą czyszczenia. Soda to materiał niepalny, bezpieczny dla człowieka i neutralny dla środowiska. 

Zobacz więcej: Wykorzystanie sodowania w pracach remontowych

 

technologia czyszczenia ścian

Technologia


Wysoka prędkość wyrzutu strumienia jaką zapewnia technologia SodaBlast Systems powoduje, iż czyściwo ma większą moc uderzenia w powierzchnię...

 

usuwanie przebarwień na drewnie

Oferta


Sodowanie - usuwamy graffity, czyścimy kostkę, elewację, stal nierdzewną oraz 1000 innych rzeczy...

 

czyszczenie lakieru samochodowego

Realizacje


Zapraszamy do zapoznania się z galerią naszych realizacji

 

 

sprzęt czyszczący ściany

Sprzęt


Maszyny SodaBlaster™ posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowania w gospodarce. Można nimi pracować w różnych branżach...