Wykorzystanie sodowania w renowacji domów drewnianych
Czyszczenie sodą, czyli tzw. sodowanie to innowacyjny sposób usuwania zabrudzeń i naleciałości. Przy zastosowaniu nowoczesnych technologii można skutecznie pozbywać się zanieczyszczeń, z którymi nie radzą sobie tradycyjne, dostępne w dyskontach preparaty. Sodowanie wykorzystuje się przy czyszczeniu różnego rodzaju materiałów, od elementów drewnianych i aluminiowych po metalowe czy betonowe. Ten sposób zyskuje też coraz większą popularność przy czyszczeniu elewacji budynków. Ponadto okazuje się skuteczny również w renowacji domów drewnianych. Sprawdź, jak sodowanie wpływa na estetykę domów wykonywanych z drewna.
Jakie korzyści daje sodowanie domów drewnianych?
Sodowanie domów drewnianych z roku na rok staje się coraz popularniejsze i stopniowo wypiera powszechnie stosowane dotąd metody renowacji drewnianych obiektów takie jak np. piaskowanie. W przeciwieństwie do piaskowania czyszczenie sodą jest bezinwazyjne i nie powoduje uszkodzeń drewnianych elementów. Nie zmienia struktury powierzchni oraz nie pozostawia zarysowań i wgnieceń. Ponadto coraz częściej zastępuje też tradycyjne czyszczenie elewacji przy pomocy gąbek, które niejednokrotnie narażało drewnianą powierzchnię na rozwój pleśni z powodu intensywnego kontaktu drewna z wodą. Co więcej, dużą zaletą zastosowania tej suchej metody czyszczenia jest także pełne bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi i środowiska.
Czytaj także: Czy da się usunąć starą farbę z elewacji?
Niewątpliwym atutem sodowania jest także duża skuteczność w usuwaniu wszelkich nalotów i wieloletnich zabrudzeń takich jak mech, zacieki czy pozostałości po starych farbach i impregnatach. Dzięki tej metodzie skutecznie można pozbyć się także graffiti. W renowacji sodowanie sprawdza się również jako niezawodna metoda odgrzybiania drewna, dzięki której przez lata można cieszyć się estetycznym wyglądem konstrukcji. Mianowicie drewno po czyszczeniu sodą uzyskuje gładką i jasną powierzchnię, gotową do dalszej konserwacji. Co ważne, w ten sposób można dokładnie odtłuścić elewację i przygotować ją do wchłaniania preparatów impregnacyjnych, które zabezpieczą powierzchnię przed absorpcją zanieczyszczeń w przyszłości.