Jak skutecznie wyczyścić karoserię przy użyciu sody?

Właściciele starszych, często zabytkowych aut, zazwyczaj prędzej czy później stają przed koniecznością ich pomalowania. Wiąże się to z usunięciem z karoserii pojazdu starej powłoki. Do niedawna najpopularniejszym sposobem na to było piaskowanie powierzchni. Polegało ono na ścieraniu lakieru za pomocą drobinek piasku wydostających się pod ciśnieniem ze specjalnej dyszy. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że piasek jest stosunkowo twardym materiałem i pozostawia na karoserii niewielkie uszkodzenia. Dlatego obecnie dla oczyszczania karoserii zaleca się jej sodowanie.

 

Dlaczego warto wybrać sodę?

Z wielu powodów. Przede wszystkim jest ona miękka, dzięki czemu skutecznie usuwa starą powłokę lakierniczą, lecz nie uszkadza karoserii. Sodowanie karoserii jest też bezpieczne dla pozostałych elementów samochodu: szyb, gum, uszczelek itp. Co ważne, to technologia przyjazna dla środowiska. Soda jest biodegradowalna – rozpuszcza się w wodzie, bezproblemowo więc można ją zutylizować. Sodowanie karoserii jest też bezpieczne dla osoby wykonującej usługę. Soda rozbija się o powierzchnię i nie odbija od niej, dlatego nie emituje szkodliwego dla płuc pyłu, tak, jak piasek. Co ważne, podczas sodowania czyściwo wyrzucane jest z dyszy ponad 3 razy szybciej niż piasek. To z kolei przekłada się na szybkość wykonania usługi, większą skuteczność i mniejsze zużycie czyściwa.

 

Jak wykonuje się sodowanie karoserii?

Zobacz również: Sodowanie elementów plastikowych

Sodowanie przeprowadza się za pomocą technologii SodaBlast System, przy użyciu maszyny SodaBlaster. Przypominają one nieco zwykłe piaskarki, jednak są od nich bardziej praktyczne – można w nich umieszczać różne czyściwa, nie tylko sodę. Maszyny SodaBlaster mają też mniej awaryjne konstrukcje, dzięki czemu zarówno wymiana części, jak i konserwacja urządzenia trwa stosunkowo krótko. System SodaBlast jest wyposażony w trzy tryby pracy: standardowy, hydrodynamiczny i mix wodny, pozwalające na czyszczenie zarówno na mokro, jak i na sucho. Sodowanie przeprowadza się na dwa sposoby: delikatnie lub mocno. Ta druga metoda pozostawia czyszczoną powierzchnię delikatnie zmatowioną, dzięki czemu jest ona gotowa do pokrycia zaprawą, farbą itp. Sodowanie karoserii warto zlecić doświadczonej ekipie, która dobierze najlepsze parametry sodowania, w zależności od oczekiwanego przez właściciela auta efektu.

 

technologia czyszczenia ścian

Technologia


Wysoka prędkość wyrzutu strumienia jaką zapewnia technologia SodaBlast Systems powoduje, iż czyściwo ma większą moc uderzenia w powierzchnię...

 

usuwanie przebarwień na drewnie

Oferta


Sodowanie - usuwamy graffity, czyścimy kostkę, elewację, stal nierdzewną oraz 1000 innych rzeczy...

 

czyszczenie lakieru samochodowego

Realizacje


Zapraszamy do zapoznania się z galerią naszych realizacji

 

 

sprzęt czyszczący ściany

Sprzęt


Maszyny SodaBlaster™ posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowania w gospodarce. Można nimi pracować w różnych branżach...