Piaskowanie a sodowanie – jakie są różnice?

Na rynku pojawia się coraz więcej metod czyszczenia, które pozwalają na skuteczne usunięcie zabrudzeń, rdzy czy farby. Dwie z nich to piaskowanie i sodowanie. Chociaż obie metody mają swoje zalety, istnieją pewne różnice, które warto znać przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej techniki. 

 

Piaskowanie – co to jest i jak działa?

Piaskowanie to technika czyszczenia powierzchni, która polega na uderzaniu strumienia ściernego materiału, takiego jak piasek kwarcowy, granat czy szkło, w czyszczoną powierzchnię pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest szybkie i skuteczne usunięcie zabrudzeń, farby czy rdzy. Piaskowanie stosuje się zarówno do metalowych elementów maszyn, jak również do drewna, betonu czy kamienia.

Jedną z głównych zalet piaskowania jest jego wysoka skuteczność w usuwaniu trudnych zabrudzeń. Ponadto, dzięki zastosowaniu różnych ścierniw, możliwe jest dostosowanie metody do konkretnego rodzaju powierzchni oraz stopnia jej zanieczyszczenia. Piaskowanie jest również stosunkowo szybkim procesem, co pozwala na oszczędność czasu. Wśród wad piaskowania można wymienić ryzyko uszkodzenia czyszczonej powierzchni, szczególnie jeśli jest ona delikatna lub cienkowarstwowa. Ponadto, podczas piaskowania może dochodzić do powstawania pyłu, który może być szkodliwy dla zdrowia pracowników oraz środowiska.

 

Sodowanie – co to jest i jak działa?

Sodowanie to technika czyszczenia powierzchni oparta na użyciu strumienia sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu) pod ciśnieniem. Działa na podobnej zasadzie jak piaskowanie, jednak ze względu na mniejszą twardość sody, metoda ta jest mniej agresywna dla czyszczonej powierzchni. Czyszczenie sodą stosuje się przede wszystkim do delikatnych materiałów, takich jak aluminium, plastik czy szkło.

Główną zaletą sodowania jest jego delikatność w stosunku do czyszczonej powierzchni. Dzięki temu można uniknąć ryzyka uszkodzeń, które mogą wystąpić podczas piaskowania. Ponadto sodowanie jest bardziej ekologiczne, gdyż soda oczyszczona jest substancją biodegradowalną i nie powoduje powstawania szkodliwego pyłu.

technologia czyszczenia ścian

Technologia


Wysoka prędkość wyrzutu strumienia jaką zapewnia technologia SodaBlast Systems powoduje, iż czyściwo ma większą moc uderzenia w powierzchnię...

 

usuwanie przebarwień na drewnie

Oferta


Sodowanie - usuwamy graffity, czyścimy kostkę, elewację, stal nierdzewną oraz 1000 innych rzeczy...

 

czyszczenie lakieru samochodowego

Realizacje


Zapraszamy do zapoznania się z galerią naszych realizacji

 

 

sprzęt czyszczący ściany

Sprzęt


Maszyny SodaBlaster™ posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowania w gospodarce. Można nimi pracować w różnych branżach...