5 zasad bezpieczne sodowania aluminium

W przemyśle oraz w domowych warsztatach coraz częściej wykorzystuje się metodę sodowania do odnowienia wyglądu elementów aluminiowych, takich jak felgi samochodowe, ramy okienne czy sprzęt sportowy. Aby jednak proces ten przebiegał sprawnie i bezpiecznie, warto poznać kilka podstawowych zasad.

 

Zasada 1 - Dobór odpowiedniego sprzętu

Na rynku dostępne są specjalistyczne maszyny do czyszczenia sodą, które pozwalają na precyzyjne i skuteczne usuwanie zabrudzeń. Ważne jest, aby wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy i wielkości dyszy, co pozwoli na kontrolowanie ciśnienia strumienia sody oraz uniknięcie uszkodzeń powierzchni aluminium.

 

Zasada 2 - Stosowanie odpowiedniej sody

Sodowanie wymaga użycia specjalnej sody oczyszczonej, która nie zawiera żadnych dodatków mogących uszkodzić powierzchnię aluminium. Warto zwrócić uwagę na granulację sody – im drobniejsze ziarna, tym delikatniejsze będzie działanie na powierzchni. Dla aluminium zaleca się stosowanie sody o granulacji poniżej 200 mikronów, która pozwoli na skuteczne czyszczenie bez ryzyka uszkodzenia materiału.

 

Zasada 3 - Ochrona przed pyłem

Podczas sodowania aluminium powstaje duża ilość pyłu, który może być szkodliwy dla zdrowia. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak maska przeciwpyłowa, okulary ochronne oraz rękawice. Ponadto warto zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym odbywa się sodowanie, aby uniknąć nagromadzenia się szkodliwych substancji w powietrzu.

 

Zasada 4 - Odpowiednia technika sodowania

Strumień sody należy kierować pod kątem około 45 stopni do powierzchni elementu, co pozwoli na równomierne rozłożenie siły uderzenia i zmniejszenie ryzyka uszkodzeń. Ponadto warto utrzymywać stałą odległość między dyszą a powierzchnią (około 20 cm) oraz wykonywać ruchy równoległe do niej, co zapewni jednolite czyszczenie.

 

Zasada 5 - Oczyszczanie i konserwacja po sodowaniu

Po zakończonym procesie sodowania aluminium należy dokładnie oczyścić z resztek sody i pyłu. Można to zrobić za pomocą sprężonego powietrza, szczotki lub płukania wodą. Następnie warto zastosować odpowiedni środek konserwujący, który zabezpieczy powierzchnię przed korozją i utlenianiem.

technologia czyszczenia ścian

Technologia


Wysoka prędkość wyrzutu strumienia jaką zapewnia technologia SodaBlast Systems powoduje, iż czyściwo ma większą moc uderzenia w powierzchnię...

 

usuwanie przebarwień na drewnie

Oferta


Sodowanie - usuwamy graffity, czyścimy kostkę, elewację, stal nierdzewną oraz 1000 innych rzeczy...

 

czyszczenie lakieru samochodowego

Realizacje


Zapraszamy do zapoznania się z galerią naszych realizacji

 

 

sprzęt czyszczący ściany

Sprzęt


Maszyny SodaBlaster™ posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowania w gospodarce. Można nimi pracować w różnych branżach...