Jak dopasować sposób czyszczenia elewacji do rodzaju tynku?

Atrakcyjna i zadbana elewacja budynku to wizytówka każdego obiektu. Jednak z biegiem czasu różne czynniki atmosferyczne, zabrudzenia czy porastające ją rośliny mogą ją niszczyć, a co za tym idzie — niekorzystnie wpływać na estetykę budynku. W takich przypadkach warto zdecydować się na sodowanie — jest to jedna z coraz częściej stosowanych metod czyszczenia elewacji. Polega na usuwaniu zabrudzeń za pomocą specjalnych granulatów sodowych. Warto jednak zastanowić się, dla jakich rodzajów tynków będzie to odpowiednia metoda i jakie są jej zalety oraz ewentualne ograniczenia.

 

Rodzaje tynków a sodowanie

Tynki mineralne są jednym z najstarszych materiałów stosowanych do wykonywania elewacji. W przypadku tych tynków sodowanie sprawdzi się doskonale, gdyż skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia, nie uszkadzając jednocześnie struktury tynku. Czyszczenie elewacji sodą, można zastosować także dla tynków akrylowych, ale trzeba to robić z większą ostrożnością. Ze względu na ich elastyczność, tynki te są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak odpryski czy rysy. W takim przypadku należy obniżyć ciśnienie, z jakim nanosimy sodę, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni. Podobnie w przypadku tynków silikonowych — tutaj także należy zachować odpowiednią ostrożność, obniżając ciśnienie nanoszenia sodu, gdyż są to materiały nieco bardziej delikatne niż tynki mineralne.

Tymczasem dla tynków cementowych czy wapiennych sodowanie może okazać się metoda zbyt inwazyjna. Tego rodzaju elewacje cechuje duża porowatość i mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne. W takim przypadku warto rozważyć inne metody czyszczenia, takie jak mycie wodą pod ciśnieniem z dodatkiem odpowiednich detergentów lub stosowanie technologii parowej.

W przypadku elewacji wykonanych z tynków mozaikowych, które są szczególnie dekoracyjne i bogate w detale, sodowanie może również być stosowane, ale z dużą ostrożnością. W tym przypadku konieczne jest bardzo precyzyjne dozowanie ciśnienia oraz zastosowanie specjalistycznych granulatów sodowych o mniejszej średnicy, by nie uszkodzić delikatnej struktury powierzchni.

Ważne jest, aby pamiętać, że niezależnie od rodzaju tynku na elewacji, przed przystąpieniem do jego czyszczenia warto zasięgnąć opinii specjalistów i ewentualnie wykonać próbę na małej, niewidocznej części powierzchni.

technologia czyszczenia ścian

Technologia


Wysoka prędkość wyrzutu strumienia jaką zapewnia technologia SodaBlast Systems powoduje, iż czyściwo ma większą moc uderzenia w powierzchnię...

 

usuwanie przebarwień na drewnie

Oferta


Sodowanie - usuwamy graffity, czyścimy kostkę, elewację, stal nierdzewną oraz 1000 innych rzeczy...

 

czyszczenie lakieru samochodowego

Realizacje


Zapraszamy do zapoznania się z galerią naszych realizacji

 

 

sprzęt czyszczący ściany

Sprzęt


Maszyny SodaBlaster™ posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowania w gospodarce. Można nimi pracować w różnych branżach...