Czy dzięki sodowaniu można pozbyć się mchu?
Mech pojawia się na różnych powierzchniach, na przykład elementach drewnianych lub betonowych płytach tarasowych. Na rynku jest sporo różnych preparatów do usuwania mchu, które bazują na silnie działających substancjach chemicznych. Mech można jednak usunąć w sposób bezpieczny dla delikatnych powierzchni oraz bez szkód dla środowiska naturalnego. Mowa o sodowaniu – jest to technika podobna do piaskowania, wykorzystująca ścierniwo z sody.
Usuwanie mchu sodą
Cząsteczki sody wyrzucane są z prędkością nawet trzykrotnie większą, niż ma to miejsce podczas piaskowania i rozbijają się o czyszczoną powierzchnię, skutecznie odspajając z niej porosty z mchu. Po sodowaniu nie ma potrzeby mechanicznego usuwania resztek mchu z użyciem narzędzi ręcznych ani mycia powierzchni z zacieków, jakie powstają po zastosowaniu substancji chemicznych. Sodowanie jest bezpieczne także dla drewna, ponieważ soda wykazuje właściwości higroskopijne i wchłania wodę, dzięki czemu drewno jest dokładnie wyczyszczone i gotowe do impregnacji. Wykonujemy czyszczenie elewacji w Warszawie i okolicach. Podejmujemy się także czyszczenia okładzin drewnianych.
Mech na dachach i pomnikach
Mech pojawić może się także na dachach i to nie tylko tych starych i zabytkowych. Mech porasta północne połacie i wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko. Sodę można z powodzeniem zastosować do czyszczenia dachów. Zawsze dobieramy odpowiednią technikę czyszczenia i rodzaj ścierniwa do stopnia zabrudzeń. Czyszczenie sodą ma tę zaletę, że cząsteczki sody docierają do wszystkich zakamarków, a więc sodą można także wyczyścić z mchu elementy o nieregularnych kształtach, na przykład pomniki czy też obiekty sakralne. Sodowanie wykorzystujemy także do obiektów zabytkowych.