Sodowanie jako pomoc przy czyszczeniu przystanków autobusowych
Sodowanie to innowacyjna metoda czyszczenia różnych powierzchni bez użycia chemii. Z zastosowaniem sody z powodzeniem można usunąć różne zabrudzenia środowiskowe i przemysłowe z konstrukcji metalowych, aluminiowych oraz cegieł, betonu i tynku, a także szkła, płyt poliwęglanowych i PCV, z których często powstają przystanki. Soda skutecznie usunie resztki farb, graffiti, ślady po markerach, resztki kleju po naklejkach oraz osady biologiczne.
Czy sodowanie jest bezpieczne dla środowiska
Dzięki sodowaniu można wyczyścić różne, nawet delikatne powierzchnie bez ryzyka uszkodzenia ich powierzchni. Usuwanie graffiti z przystanków polega na wyrzucaniu drobinek sody pod wpływem wysokiego ciśnienia, które następnie zderzają się z powierzchnią czyszczonego elementu i odspajają zabrudzenia. Soda jest miękka, a więc nie powoduje defektów na czyszczonych przedmiotach, a ponieważ rozbija się o powierzchnię i się od niej nie odbija, to nie są emitowane szkodliwe pyły. Co ważne, soda jest w pełni biodegradowalna i rozpuszcza się w wodzie, a więc można ją zutylizować. Soda jest substancją niepalną i nieiskrzącą, dlatego idealnie sprawdza się w warunkach zagrożenia wybuchem.
Bezinwazyjne mycie przystanków sodą
Ścierniwem w procesie sodowania jest węglan sodu, który jest całkowicie bezpieczny dla człowieka i neutralny dla środowiska naturalnego. Możliwe jest czyszczenie w osłonie wodnej, czyli na mokro i jest to bardzo często stosowana technika przy myciu przystanków. Wyczyszczone powierzchnia zachowuje pierwotną strukturę, a elementy metalowe nie ulegają nagrzewaniu. Dzięki sodowaniu można przywrócić pierwotny kolor tynku lub cegieł oraz wyczyścić szkło i płyty z tworzyw sztucznych bez efektu matowienia. Przy czyszczeniu metalowych elementów możliwe jest także zastosowanie inhibitorów rdzy.