Czy w procesie sodowania wykorzystuje się środki chemiczne?
Sodowanie to nowoczesna metoda, która znajduje zastosowanie przy czyszczeniu elewacji, karoserii, kostki brukowej czy podczas usuwania graffiti i starych farb. Technologia ta pozwala na bardzo dokładne i nieinwazyjne dla powierzchni usuwanie zabrudzeń. Istotną zaletą sodowania jest również bezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Czy jednak rzeczywiście możliwe jest skuteczne czyszczenie bez użycia środków chemicznych? Okazuje się, że tak!
Podczas sodowania wykorzystuje się sodę oczyszczoną
Podczas sodowania czyściwem jest wyłącznie soda oczyszczona, która jest nieinwazyjną substancją. W procesie tym nie ma konieczności stosowania żadnych środków chemicznych. Dlaczego? Poniekąd wynika to z właściwości samej sody, jednak tak naprawdę tajemnica sukcesu tkwi w technologii czyszczenia. Czyściwo aplikowane jest z bardzo wysoką prędkością wyrzutu strumienia, więc z dużą mocą uderza w powierzchnię, usuwając z niej zabrudzenia. Nie ma w tym przypadku ryzyka, że pojawią się na niej jakiekolwiek uszkodzenia czy nawet najmniejsze zarysowania.
Soda jest materiałem całkowicie ekologicznym, w pełni biodegradowalnym i przyjaznym środowisku naturalnemu. Współcześnie kwestie ochrony środowiska stają się niezwykle ważnym czynnikiem, przemawiającym za wyborem właśnie tego rozwiązania. Czyściwo rozpuszcza się w pełni w wodzie, zatem jest bardzo łatwe w utylizacji. To właśnie dlatego technologie czyszczenia sodą, takie jak SodaBlast System, są promowane przez Unię Europejską.
Soda oczyszczona NaHCO3 jest też bezpieczna dla ludzi, w tym przede wszystkim dla pracowników odpowiedzialnych za czyszczenie. Nie odkłada się w płucach i cechuje się zasadowym pH 8,2. W jej składzie nie ma ani żadnych substancji chemicznych, ani niebezpiecznych dodatków, takich jak tlenek glinu, piasek czy opiłki aluminium. To znaczna przewaga sodowania nad metodami czyszczenia wykorzystującymi środki żrące. Tak jest np. w przypadku popularnego piaskowania, podczas którego powstaje pył przyczyniający się do powstawania pylicy płuc.