Historia czyszczenia sodą

Sodowanie to dość innowacyjna technika usuwania zanieczyszczeń z różnych powierzchni, dlatego może się wydawać, że jest to typowy “wynalazek” współczesności. Okazuje się jednak, że już starożytni Egipcjanie 3.500 lat p.n.e. stosowali sodę jako środek czyszczący. Dawni Egipcjanie dysponowali naturalnymi złożami minerału znanego jako natron, który składał się głównie z węglanu sodu. Oprócz czyszczenia służył on również do mumifikacji zwłok. Jednak od starożytnego Egiptu do współczesnego sodowania droga daleka. W tym artykule przedstawimy krótką historię sodowania.

W jaki sposób opracowano metodę sodowania?

Teoretycznie soda była używana do czyszczenia już od wieków, w praktyce jednak metodę sodowania opracowano w XX w. Jej historia zaczyna się w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam doceniono skuteczność i bezinwazyjność czyszczenia sodą, a jednocześnie rozpoczęto testowanie jej jako środka czyszczącego na różnych powierzchniach.

Na początku lat 80. XX w. władze Nowego Jorku poszukiwały skutecznego i szybkiego sposobu na usunięcie zanieczyszczeń z ogromnej Statuy Wolności - 93-metrowego symbolu Ameryki. Konieczne było zastosowanie technologii, która z jednej strony pozwoli odświeżyć pomnik tak, by wyglądał jak nowy, a z drugiej strony nie naruszy w żaden sposób jego powierzchni. Użyte do tego celu czyściwo musiało być również ekologiczne, wykazujące jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Zewnętrzna warstwa pomnika wykonana jest z miękkiej blachy miedzianej, więc znane dotychczas procesy ścierne, takie jak np. piaskowanie, nie mogły być wdrożone.

Za twórcę czyszczenia maszynowego z zastosowaniem sody możemy uznać Benny LeCompte’a. To właśnie on rozpoczął testowanie rozmaitych substancji, które mogłyby zostać użyte do czyszczenia Statuy Wolności. Jedną z nich była właśnie soda, która okazała się najlepszym czyściwem zarówno dla amerykańskiego pomnika, jak i dla wielu innych powierzchni, które po dziś dzień są skutecznie czyszczone metodą SodaBlast Systems. LeCompte opracował specjalną maszynę, która wyrzucała czyściwo w odpowiednich ilościach i z optymalną prędkością, dzięki czemu soda eksplodowała podczas kontaktu z powierzchnią i strącała wszelkie zabrudzenia.

Od tego czasu sodowanie zostało rozpropagowane na całym świecie. Innowacyjna technologia SodaBlast Systems znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach jako sprawdzona, bezpieczna i uniwersalna metoda.

technologia czyszczenia ścian

Technologia


Wysoka prędkość wyrzutu strumienia jaką zapewnia technologia SodaBlast Systems powoduje, iż czyściwo ma większą moc uderzenia w powierzchnię...

 

usuwanie przebarwień na drewnie

Oferta


Sodowanie - usuwamy graffity, czyścimy kostkę, elewację, stal nierdzewną oraz 1000 innych rzeczy...

 

czyszczenie lakieru samochodowego

Realizacje


Zapraszamy do zapoznania się z galerią naszych realizacji

 

 

sprzęt czyszczący ściany

Sprzęt


Maszyny SodaBlaster™ posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowania w gospodarce. Można nimi pracować w różnych branżach...